Information
Account disabled by server administrator.
© ISPmanager control panel
VIES Szybka weryfikacja numeru VAT kontrahenta

VIES - System Wymiany Informacji o VAT

Share

System vies

VAT Information Exchange System (VIES) - System Wymiany Informacji o VAT jest systemem informatycznym, który oferuje możliwość automatycznej wymiany informacji w zakresie transakcji, które były dokonywane wewnątrz Wspólnoty Europejskiej. System dostarcza też informacje o podatnikach zarejestrowanych na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego. Podstawą tego systemu są krajowe bazy danych połączone w jedną sieć Wspólnoty Europejskiej.

Przejdź do aplikacji - http://vat-number-validation.eu/vat-ue/

Dzieki VIES mamy zapewnioną kontrolę nad przepływem towarów pomiędzy posczególnymi państwami członkowskimi UE. System VIES daje możliwość wykrycia ewentualnych nieprawidłowości związanych z przepływem towarów, dzięki czemu straty związane z wpływem podatków są niższe. VIES umożliwia administracji podatkowej państw członkowskich uzyskać w dowolnym czasie informacje na temat dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz informacje o podatnikach VAT operujących na rynku Unii Europejskiej.

Podatnik VAT, który dokonuje wewnątrzwspólnotowych transakcji obowiązkowo musi posiadać unikalny numer VAT przyznany przez administrację podatkową państwa członkowskiego Unii Europejskiej na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego. Numer VAT wydawany jest przez administracje kraju w , którym podatnik zarejestrowany jest na potrzeby VAT. Posiadanie takiego numeru VAT daje prawo do stosowania preferencyjnej stawki VAT 0% z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej. Numer ten daje również możliwość szybkiej weryfikacji statusu podatnika VAT  unijnego lub polskiego przez administracje podatkową. Polski numer VAT ma postać zwykłego numeru NIP , który poprzedony jest kodem kraju, w przypadku polski będzie to "PL"  (np. PL1234567890).

Rozporządzenie Rady 1798/2003 z dnia 7 października 2003 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej  sankcjonuje i reguluje funkcjonowanie Centralnych Biur Łącznikowych (Central Liaison Office - CLO)  jako instytucji koordynujących działanie VIES. W Polsce zajmuje się tymi zagadnieniami Biuro Wymiany Informacji o VAT, będące częściąstruktur Ministerstwa Finansów w Warszawie a także. Jako Call Center funkcjonuje także Ośrodek Zamiejscowy w Koninie, którego zadaniem jest udzielanie podatnikom informacji w zakresie:

W Systemie VIES funkcjonują także izby i urzędy skarbowe oraz urzędy kontroli skarbowej.

Komisja Europejska , mając na uwadze uproszczenie możliwości weryfikacji numerów VAT kontrahenta uruchomiła na stronie internetowej formularz gdzie podatnik może upewnić się, że podmiot gospodarczy o określonym nmerze VAT rzeczywiście istnieje i czy jego status podatkowy jest poprawny.

Hurtowa Weryfikacja numerów VAT - Sprawdź

 


Share

Komentarze   

 
0 #1 Kowalski 2015-07-01 13:50
Ciekawy artykuł :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Joomla templates by a4joomla
Information
Account disabled by server administrator.
© ISPmanager control panel